top of page

Technický list

CONTROFOIL BLUE TEX

IMG_20241015_123444.jpg

nový

CONTROFOIL® DUPLEX 170V

CONTROFOIL DUPLEX - najnovšia generácia elektricky vodivej detekčnej vrstvy pre iskrové skúšky

Inovatívna technológia s patentovaným zložením so špeciálnym mikroventilačným vliesom a mikrokanálovou štruktúrou.

 

Má vynikajúce vlastnosti pre difúziu vodnej pary pre jeho mnohopočetnú povrchovú mikroperforáciu.

CONTROFOIL DUPLEX je určený pre vytváranie vodivej vrstvy pod povlakovou krytinou z fólie na báze mPVC a TPO. Inštaluje sa na tepelnú izoláciu (pod povlakovú krytinu). Vodivá vrstva zabezpečuje dokonalé podmienky pre vykonanie iskrovej skúšky HVET.

 

CONTROFOIL DUPLEX zabezpečuje dokonalú separáciu nekompatibilných materiálov.

 

CONTROFOIL DUPLEX je detekčná fólia s najlepšou elektrickou vodivosťou v porovnaní s lacnými vodivými geotextíliami, s elektrickým odporom takmer 10 000 Ω, pretože obsahujú iba minimálne množstvo elektricky vodivých medených vlákien.

CONTROFOIL DUPLEX - má na vrchnej aj spodnej strane vodivej hliníkovej vrstvy jedinečný viacúčelový vlies.

​Parametre:

- balenie: 100 m²

- plošná hmotnosť: 170 g/m²

- trieda reakcie na oheň: E

- ekvivalentná difúzna hrúbka sd: 0,65 m

- teplotná odolnosť dlhodobo: 80 °C

Abstract Architecture
duplex_edited.jpg

Nová horná mikrokánalová expanzná vrstva

Pôvodná expanzná vrstva

Nová dolná retenčná vrstva

Absencia retenčnej vrstvy na spodnom povrchu

Nové zloženie chránené úžitkovým vzorom Slovenskej republiky

Predstavujeme Vám to najlepšie čo sme kedy vymysleli.

protected.png

Nová horná mikrokánalová expanzná vrstva vs. pôvodná expanzná vrstva

Inovatívny horný vlies má špeciálnu štruktúru, ktorá vytvára nekonečnú prepojenú sieť mikrokanálov medzi mohutnými inverznými nopmi. Nahromadená vlhkosť a skondenzovaná vodná para má možnosť expandovať a rozptýliť sa do priestoru. Vlhkosť alebo skondenzovaná voda sa môže distribuovať ďalej lebo sieť kanálikov  medzi inverznými nopmi ,,navzájom komunikuje,,.

To je jedinečná výhoda.

Pôvodný vlies ma sieť jamiek, ktoré vlhkosť ďalej nedistribuujú, lebo sieť jamiek po naplnení ,,navzájom nekomunikuje,,.

Spôsob zvyšovaním hrúbky vliesu s jamkami vedie k zvyšovaniu množstva zadržanej vody a nie k lepšej mikroventilácii.

 

Nová dolná retenčná vrstva vs. absencia retenčnej vrstvy

Doplnený nový dolný vlies má štruktúru, ktorá vytvára sieť obrátených jamiek, ktorých úlohou je zabrániť resp. spomaliť pohyb skondenzovanej vodnej pary na spodnom povrchu.

Absencia retenčnej vrstvy - dolného vliesu nezamedzuje nekontrolovanému rýchlemu hromadeniu (stekaniu) kondenzátu do najnižšieho bodu strechy.

Prečo používať vodivú vrstvu CONTROFOIL?

Iskrová skúška funguje iba ak je podklad pod testovanou povlakovou krytinou alebo hydroizoláciou elektricky vodivý. Napríklad vlhký betón, dostatočne mokré vrstvy strešného plášťa (hlavne geotextília) alebo je v streche CONTROFOIL.

Nevýhodou striech bez detekčnej vrstvy CONTROFOIL je, že pred meraním musí cez netesnosti strechy vniknúť dostatok vody pre nasiaknutie strešných vrstiev, ktoré sa tak stanú elektricky vodivými. V opačnom prípade diery nie je možné identifikovať. To vyžaduje najskôr strešné vrstvy nechať poškodiť vodou a vlhkosťou a až následne hľadať príčiny. Takže môžu byť identifikované iba diery, cez ktoré už zatieklo.

Príklad bez detekčnej vrstvy CONTROFOIL: Investor požiadal o kontrolu novej práve dokončenej strechy s novými suchými materiálmi. Strechu chce investor zaštrkovať a preto čo najskôr skontrolovať. Na strechu ešte nepršalo a tak sa čaká na dážď. Investorovi treba vysvetliť v akej je situácii:

1. Do samotnej kontroly strešné vrstvy (pod hydroizoláciou) nesmú vyschnúť, aby viedli elektrický prúd.

2. Cez drobné diery môže do strechy natiecť len málo vody a možno sa stihne vypariť. Drobné diery sa nemusia nájsť.

3. Povrch strechy musí byť suchý, aby sa dalo merať.

4. Ak vzniknú nové diery tesne pred meraním, cez ktoré už nezatieklo, tak sa tieto diery nenájdu.

5. Ak do merania strešné vrstvy (pod hydroizoláciou) vyschli alebo sa znížila ich vlhkosť potrebná na vedenie el. prúdu nič sa nenájde!

Záver: Sami vidíte množstvo nevýhod a vplyvov, ktoré potom robia z iskrovej skúšky len ,,šou''. Strecha musí byť najskôr znehodnotená vlhkosťou a až potom kontrolovaná. Ale pozor kontrolovala sa tesnosť a nie jej vlhkosť, ktorá v streche ostane.

Príklad s detekčnou vrstvou CONTROFOIL: Investor požaduje skontrolovať strechu s novými suchými materiálmi a s vrstvou CONTROFOIL,  ktorá je stále elektricky vodivá. Strecha nemusí byť najskôr znehodnotená vlhkosťou a potom kontrolovaná jej tesnosť

1. Diery sa nájdu vždy. Či budú nové (vytvorené teraz) alebo skôr.

2. Elektrická vodivosť je všade rovnaká a navždy. Nehrozí, že zmizne pri teplom počasí.

Záver: Skúška je urobená zodpovedne a dobre na prvý krát. Strecha bola merateľná ale nemusela byť poškodená vlhkosťou. Istota merania, istota elektrickej vodivosti, hodnovernosť merania.

 

Pomôže zátopová skúška?

Množstvo vody, ktoré prejde cez netesnosť pri zátopovej skúške je určite vyššie ako pri daždi. Ale pozor! Množstvo vody, ktoré vnikne cez diery môže byť obrovské. Voda zo zátopovej skúšky bude potom zo strechy vytekať aj rok. Takže použiť zátopovú skúšku na to aby následne fungovala iskrová skúška je zbytočný hazard. Ak skutočne potrebujete investorovi dokázať, že Vaša strecha je tesná odporúčam zátopovú skúšku až po kvalitnej iskrovej skúške s detekčnou vrstvou CONTROFOIL v streche.

Riešením je odovzdanie strechy (po jej dokončení) vykonaním kontrolnej skúšky a vystavenie protokolu o celistvosti. Kvalitná kontrola napr. pomocou iskrovej skúšky HVET si však vyžaduje zabezpečenie podmienok vo forme vodivého podkladu pod krytinou plochej strechy. V praxi sa však pod krytinou vodivá vrstva nenachádza (separačná geotextília, EPS polystyrén, minerálna vlna sú nevodivé materiály pre el. prúd). 

Aký je princíp a dôvod používania vodivej vrstvy CONTROFOIL?

Na  nasledujúcich obrázkoch je vidieť dôvody a výhody pri vykonávaní iskrovej skúšky s použitím vodivej detekčnej fólie CONTROFOIL. Pre správnu detekciu je mimoriadne dôležité, aby bola pod povlakovou krytinou vodivá vrstva a to predovšetkým ak je potrebná kontrola novej strechy bez predošlých príznakov zatekania. 

Jednoplášťová plochá strecha

bez vodivej vrstvy pod povlakovou krytinou

* červená farba označuje vodivý materiál a dostupnosť el. prúdu pod povlakovou krytinou

Skladba strechy bez CONTROFOILu.jpg

kontrola celistvosti povlakovej krytiny je ovplyvnená dostupnosťou el. prúdu pod krytinou

v prípade suchého stavu materiálov pod povlakovou krytinou nieje možné vykonať kvalitnú detekciu celistvosti

identifikované sú len porušenia, cez, ktoré sa dostalo do skladby značné množstvo vody a vzniknutá vlhkosť vytvára vodivý stav pre el. prúd

Jednoplášťová plochá strecha

so zabudovanou vodivou vrstvou pod povlakovou krytinou

** červená farba označuje vodivý materiál a dostupnosť el. prúdu až priamo pod povlakovou krytinou

Skladba s CONTROFOILom.jpg

vysokopresná a kvalitná kontrola celistvosti povlakovej krytiny s odhalením všetkých netesností

možnosť kontroly celistvosti ihneď po dokončení strechy, pred zaštrkovaním, resp. inštaláciou ďalších vrstiev nad povlakovú krytinu

protokol o skúške celistvosti pri odovzdaní strechy pred nástupom iných pracovníkov

Kedy a kde je nutné zabudovanie vodivej vrstvy CONTROFOIL?

Zabudovanie vodivej vrstvy CONTROFOIL je nutné všade tam, kde sa vyžaduje kontrola povlakovevej krytiny iskrovou skúškou HVET a samotný podklad pod krytinou (napr. EPS polystyrén, minerálna vlna, separačná geotextília alebo pôvodná krytina) je nevodivý pre elektrický prúd.

Jednoplášťová plochá strecha s vrstvami nad povlakovou krytinou

Kontrola celistvosti povlakovej krytiny je mimoriadne dôležitá ak je v ďalšom procese výstavby krytina zakrytá ďalšími zabudovanými vrstvami.

Kontrola celistvosti krytiny napr. iskrovou skúškou HVET je závisla na vodivom podklade pod krytinou, ktorú zabezpečuje vodivá vrstva CONTROFOIL.

Jednoplášťová plochá strecha DUO

 

Je mimoriadne dôležité venovať pozornosť kvalifikovanej skúške celistvosti na vodivom podklade. Následné uloženie ďalších vrstiev v podobe XPS polystyrénu znemožní akúkoľvek jednoduchú a cenovo prijateľnú detekciu zatekania. Zabudovanie vodivej vrstvy CONTROFOIL zabezpečí dokonalé podmienky pre kontrolu celistvosti napr. iskrovou skúškou HVET.

Jednoplášťová plochá strecha s EPS polystyrénom

Vrstva EPS polystyrénu a separačná geotextília nezabezpečuje vedenie el. prúdu a tak neumožňuje vykonanie iskrovej skúšky HVET.

 

Zabudovanie vodivej vrstvy CONTROFOIL zabezpečí vhodné podmienky pre správne vykonanie skúšky celistvosti iskrovou skúškou HVET.

Jednoplášťová plochá strecha s minerálnou vlnou

Vrstva tepelnej izolácie na báze minerálnej vlny nezabezpečuje vedenie el. prúdu a tak neumožňuje vykonanie iskrovej skúšky HVET.

 

Pridanie vodivej vrstvy CONTROFOIL zabezpečí vhodné podmienky pre správne vykonanie skúšky celistvosti iskrovou skúškou HVET.

Jednoplášťová plochá strecha s minerálnou vlnou a pôvodnou krytinou

Obnova plochej strechy pridaním novej povlakovej krytiny na pôvodnú znemožní akúkoľvek možnosť detekcie zatekania.

 

Pridanie vodivej vrstvy CONTROFOIL medzi pôvodnú a novú povlakovú krytinu zabezpečí vhodné podmienky pre správne vykonanie skúšky celistvosti iskrovou skúškou HVET.

Ako správne zabudovať vodivú vrstvu CONTROFOIL?

Vodivá vrstva CONTROFOIL sa aplikuje na tepelnoizolačnú vrstvu plochej strechy priamo pod povlakovú krytinu na báze mPVC alebo TPO. Jej spojenie s klampiarskou konštrukciou oplechovania atiky a vzájomným preložením v spojoch v šírke 50 mm vytvára celoplošnú vodivú vrstvu. 

Schéma zabudovania CONTROFOIL.png
Schéma pre zabudovanie CONTROFOIL.png
Schéma zabudovania CONTROFOIL.png
Pripojenie iskrového prístroja.png
bottom of page